Pokud hledáte pronájem bytu v Olomouci, Praze či kdekoliv jinde v České republice, máte možnost obrátit se na realitní kanceláře, nebo zkusit štěstí bez nich. Oba dva přístupy mají svá PRO a PROTI. Přinášíme vám hlavní rozdíly, na základě nichž zjistíte, jaký způsob vám bude nejvíce vyhovovat.

1. Platba provizí

Pronájem nemovitosti bez realitky je levnější. Realitní kanceláře si totiž zpravidla berou provizi. Ta obvykle bývá ve výši jednoho až dvou nájmů. Pokud se tak rozhodnete pro tento způsob, je zapotřebí mít u sebe dostatečný finanční obnos.

Pronájem bytu za dobrou cenu

Pronájem bytu za dobrou cenu

Peníze ve výši 1-2 nájmů totiž často vyžaduje také samotný majitel.

Pronájem bytu bez realitky je o to levnější. Majitele si totiž najdete vlastní cestou. Nejsnadnější je, pokud využíváte specializované internetové portály, kde je spousta inzercí. Takovýmto užitečným webem je kupříkladu RealitníRevoluce.cz.

2. Právní služby

Sjednání pronájmu bez realitky má i svá úskalí. Především se často nemůžete opřít o právní služby, které běžně zajišťuje realitní kancelář. Vše si tak musíte zařizovat sami. Pokud však využijete zmíněný portál Realitní revoluce, získáte možnost právního poradenství za minimální náklady.

3. Časová náročnost

Rozdíl může spočívat také v době, po kterou pronájem bytu sháníte. Hledat inzerci a majitele, kteří byt pronajímají, vlastní cestou, je často značně zdlouhavou záležitostí. U realitní kanceláře máte mnohem větší šanci, že nové bydlení získáte během několika dnů, maximálně týdnů.

Zde tak vaše volba záleží na tom, jak na pronájem nemovitosti spěcháte. Nikdy ale není dobré pospíchat příliš, může vás to stát zbytečné peníze. Pronájem bytu je přeci jen důležitým krokem, který vás bude každý měsíc připravovat o vydělané finance. V každém případě doporučuji alespoň vyzkoušet portál Realitní Revoluce. Možná si tak ušetříte zbytečnou cestu do realitky, protože zjistíte, že je zde dostatek zajímavých inzerátů, v nichž najdete přímý kontakt na majitele nemovitosti, případně jeho zástupce.