Snad v každém českém zámku můžeme obdivovat sbírku porcelánu. Český porcelán má svoji tradici a věhlas. Není však určen jen pro milovníky starožitností. Český porcelán se může stát zajímavým doplňkem i moderní domácnosti.

Český porcelán: Tradice a kvalita

Dříve patřil do každé pořádné výbavy kvalitní servis a porcelán. Dnes můžeme talíře a hrnečky koupit za pár korun v levných obchodech s nábytkem. Ovšem přiznejme si, že nemají takové kouzlo jako tradiční český porcelán.

Český porcelán je doslova skvostem a ozdobou každé domácnosti. Tradiční český porcelán je považován za křehký. Ve skutečnosti se ale vyznačuje vysokou kvalitou a dlouhou životností. To, že český porcelán překoná desetiletí a dědí se z generace na generaci, je dáno mimo jiné i jeho výrobou.

Jak se český porcelán vyrábí?

Porcelán je vyráběn ze směsi kaolínu, živce a křemene. Do méně kvalitních výrobků se přidávají také například porcelánové střepy. Porcelánové výrobky se vypalují v peci ve velmi vysokých teplotách a nakonec se „polévají“ a různé zdobí. Každá země i kraj má svůj specifický styl zdobení porcelánu nebo keramických výrobků.

Ačkoli je domovem porcelánu vzdálená Čína, získal si český porcelán celosvětové renomé a objevuje se ve sbírkách významných šlechtických rodin. Český porcelán se vyznačuje krásným zdobením – převážně modrými motivy na bílém podkladě. Tradiční je především tzv. cibulový vzor.

Český porcelán dnes

Český porcelán není minulostí. Stále se vyrábí a vznikají i nové výrobky určené pro mladší generaci. Jde především o porcelán připravený architektem Jiřím Pelclem, který je charakteristický moderním a jednoduchým tvarem, jež skvěle sedne do moderních interiérů. Starší generace pak dává přednost tzv. rokokovému stylu českého porcelánu.

Český porcelán: Nejen hrnečky

Když se řekne český porcelán, většina si představí šálky a hrnečky s cibulovým vzorem. Porcelán však není jen užitkový, ale plní také estetickou funkci. Proto svůj byt můžete vyzdobit například porcelánovou vázičkou, porcelánovými ozdobami na stromeček nebo porcelánovým svatým křížem.