Topení plynem je komfortní, ale bohužel poměrně drahé. Doby, kdy byl plyn velmi levný, jsou bohužel minulostí a nezbývá, než se s aktuálními cenami smířit, nebo hledat způsoby, jak ušetřit. Abychom vám trochu pomohli, dali jsme pro vás dohromady pár tipů na efektivní úsporná opatření.

Pořiďte si moderní kotel

Chcete-li opravdu ušetřit, nezbude vám, než investovat do moderního kotle na plyn s vysokou účinností. K těm nejúčinnějším patří plynové kondenzační kotle, jejichž účinnost se pohybuje nad hranicí 100 %.

Zároveň byste se měli seznámit s tepelnými ztrátami místností, které plynem vytápíte a podle toho vypočítat optimální výkon kotle.

Plynový kotel

Nepodceňujte pravidelnou údržbu

Pořídíte-li si kondenzační kotel, který využívá odpadní teplo ze spalin, měli byste se postarat o pravidelný servis, každoroční revize plynu i údržbu komína a kouřovodu. Kromě toho, že ušetříte za plyn, zajistíte bezpečný provoz.

Topte s rozumem

Velké úspory lze dosáhnout střídmým topením. Když právě nejste doma, udržujte teplotu kolem 16 °C. A nepřetápějte ani v noci – není to úsporné ani zdravé. O regulaci teploty se za vás postará termostat na zdi, případně termostatické hlavice umístěné přímo na radiátorech. V obývaných místnostech by se teplota měla pohybovat kolem 20 – 21 °C. S každým dalším stupněm roste spotřeba o cca 6 %.

Digitální termostatické hlavice

Naučte se větrat

Topit naplno a do toho mít dlouze otevřená okna, byť jen na „větračku“? To je chyba! Efektivní větrání vypadá úplně jinak. Okna otevřete dokořán a větrejte nárazově a krátce. Vymění se více vzduchu, ale zdi neochladnou.

Pečujte i o radiátory

V případě starších rozvodů neopomíjejte pravidelné odvzdušňování radiátorů. Odvzdušňujte alespoň jednou za 3 měsíce a vždy před začátkem topné sezóny. Na radiátorech nesušte prádlo a vytvořte kolem nich volný prostor. Tím dosáhnete toho, aby se teplo lépe šířilo do místnosti.