Chcete zútulnit obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici? Záclony a závěsy jsou tím pravým řešením. Jenže, na co je pověsit a jak? Poslouží vám garnýže na záclony. Jak je vybrat a jak záclony pověsit?

Klasické garnýže na záclony

Známe je všichni a pravděpodobně jsme se s nimi setkali u prarodičů nebo rodičů. Řeč je o klasických garnýžích na záclony, které se vyráběly ze dřeva nebo kovu. Takové garnýže na záclony měly jednoduchou kolejničku a byly k dostání ve dvojitém nebo jednoduchém provedení. Obdobné garnýže v obchodech seženete i nyní. Jen budou mít zajímavější design.

Klasické garnýže na záclony se dnes vyrábí z různých druhů dřeva nebo kovu. Do dětského pokoje pak můžete pořídit i barevné garnýže na záclony. Nezapomeňte také na koncovky, které zajistí, aby záclona z garnýže nevyjela. Také v tomto případě máte na výběr ze zajímavých tvarů a barev.

Tip: Než vyrazíte do obchodu koupit garnýže na záclony, vše si pečlivě změřte!

Instalace garnýží na záclony

Tak, garnýže na záclony a závěsy nakoupeny, vše nachystáno a čeká nás to nejtěžší – instalace garnýže. Na to si sjednejte šikovného souseda nebo hodinového manžela. Čeká vás totiž vrtání a šroubování. Jak navrtat garnýž si můžete nechat poradit také v obchodě. Věděli jste, že na každý typ zdi existují jiné hmoždinky a způsob vrtání? Problém často bývá s tvrdými panelákovými zdmi. Proto vše raději nechte na profesionálech nebo šikovných domácích kutilech.

Záclony i bez garnýží

Možná vás to vrtání poněkud odradilo od montáže garnýží a pověšení záclon. Pokud se vám do toho opravdu nechce, zkuste záclony pověsit i bez garnýží. V obchodech dnes dostanete i moderní kovová lanka či speciální lišty, které lez instalovat pomocí konzolí na stěnu nebo strop.

Elegantním řešením jsou také tzv. vodící lišty (neboli technické garnýže na záclony), které se montují přímo do stropu.