Pro dosažení komfortního spánku není důležité mít jen vhodnou postel, ale také kvalitní a čisté povlečení. To je potřeba pravidelně měnit, a to nejen ve chvíli, kdy už je vyloženě špinavé. Frekvence výměny povlečení záleží na tom, jak často jej používáte.

Proč měnit povlečení?

Ložní povlečení nemusí na první pohled vypadat špinavě, přesto je třeba jej vyměnit. Je to z toho důvodu, že se v něm rychle

Výměna povlečení

Výměna povlečení

množí roztoči, bakterie a další parazité. Ti jsou sice neviditelní, nicméně pokud se rozmnoží, mohou vám způsobit nemalé zdravotní problémy. Pokud dlouhodobě používáte jedno povlečení, připravte se na to, že vás dříve či později neminou dýchací potíže a nedopřejete si tak kvalitní spánek. V povlečení se navíc rychle hromadí pot, takže po čase může začít i zapáchat. A kdo by chtěl spát pod dekou, jejíž povlečení nebude vonět, že?

Frekvence výměny povlečení

Ložní povlečení měňte minimálně jednou za měsíc. Pokud jste zvyklí jej měnit třeba jen jednou za čtvrt roku, pak byste své návyky měli rychle změnit. Výměna povlečení vám zabere jen pár minut, pak jej stačí vložit do pračky, nechat uschnout a za pár hodin jej máte krásně čisté, voňavé a hlavně bez bakterií a parazitů.

Záleží i na ročním období

Četnost výměny je také závislá na ročním období. Používáte-li letní povlečení, pak si musíte uvědomit, že v letních měsících se daleko více potíte, takže k jeho znečištění od potu dochází mnohem rychleji nežli v zimě. Proto doporučuji letní povlečení měnit klidně ob týden.

Jaké povlečení zvolit na léto a na zimu?

Navíc je vhodné používat lehké a vzdušné materiály. Na léto se tak nejvíce hodí například saténové povlečení, případně povlečení z mikrovlákna. V zimě, kdy naopak chcete být v teple, je lepší zvolit klasické bavlněné povlečení, případně materiály typ krep či flanel, které mají vynikající hřejivé vlastnosti.