Matrace má vliv na kvalitu našeho spánku i na celkový zdravotní stav, a proto bychom matraci měli vybírat pečlivě. V posteli stráví každý z nás významnou část života, a tak se vyplatí mít pohodlnou postel, ze které budeme vstávat dobře odpočatí a plní energie.

Matrace do postele

Matrace do postele

K dostání je spousta druhů matrací a vybrat si mezi nimi tu správnou, není úplně jednoduché. Výběr matrace vám usnadní následující výčet parametrů:

Výška

Nižší matrace pořídíte zpravidla levněji, ale nic by se nemělo přehánět. Vyšší matrace vám poskytne větší komfort. Nevybírejte proto raději matraci nižší než 14 cm.

Tvrdost a tuhost

Tuhost matrace vybírejte podle toho, jak je vám pohodlné. Tuhost se rozděluje do stupňů 1-4. Tvrdší matraci (3,4) by měli volit osoby s vyšší hmotností. U starších občanů se doporučuje vybírat měkčí matraci (1,2). Nejčastěji se prodávají středně tvrdé matrace (2,3).

Velikost

Standardní velikosti matrací jsou 140×200cm, 90×200cm, 160×200cm, 180×200cm nebo 200×200cm.

Nosnost

Matrace musí mít dostatečnou nosnost, aby si zachovala životnost a neproležela se.

Před koupí nové matrace je nutné položit si několik otázek:

Bude matrace využívána pro pravidelný spánek nebo jen občasný (na chatě)?

Pro každodenní spánek je nutné vybírat kvalitní matraci, pro občasné přespání se dá při kladení nároků snížit.

Máte pro matraci připravený rošt?

Pokud pořizujete matraci do postele, která už má rošt, je vhodné vybrat správnou matraci pro daný typ roštu. Například u polohovatelných roštů záleží na tom, aby byla matrace dostatečně pružná a při ohýbání se nepoškodila.

Chcete investovat do zdravotní matrace?

Spánek na zdravotní matraci je pro nás nejzdravější. Zdravotní matrace podléhá klinickým testům a měla by mít certifikát zdravotnického prostředku. Pořizovací náklady zdravotní matrace jsou o něco vyšší než u běžných matrací. Pokud si to můžete dovolit, tak se do zdravotní matrace investovat vyplatí.

Vyzkoušejte si matraci u prodejce

Pokud je to možné, využijte možnosti vyzkoušet si lehnout na matraci. Jen tak poznáte, zda vám matrace vyhovuje, či nikoliv. Tělo by se do matrace nemělo propadat. Pokud si s výběrem nejste jistí, nechte si poradit u prodavače.

Možnost poradenství vám nabídnou specializované prodejny, kde nabízí kvalitní matrace. Pochybným výrobkům z hypermarketů se raději vyhněte a vždy volte zdravotní matrace.

Druhy matrací

1. Pěnové – pružné, prodyšné, za rozumnou cenu, hodí se i k polohovacím roštům

2. Latexové – měkčí, komfortní, pohodlné

3. Paměťové – dokáže se přizpůsobit proporcím lidského těla, tvaruje se podle teploty

4. Pružinové – Pevné, životné, hodí se k pevným roštům