Chcete změnit vzhled obývacího pokoje? Začněte tím, že nově vymalujete! Podívejte se, jak vymalovat obývací pokoj, abyste se v něm cítili dobře vy i vaše návštěvy!

Obývací pokoj je důležitou součástí každého domu. Když k vám přijdou přátelé na návštěvu, pravděpodobně je zavedete do obýváku. Kromě toho slouží obývací pokoj i k naší relaxaci a oddechu. Měli bychom se v něm proto po všech stránkách cítit dobře.

Obývací pokoj: Jakou barvou vymalovat?

Pokud jste rozhodnuti vymalovat nově obývací pokoj, možná váháte nad tím, jakou barvu zvolit. Proti vkusu žádný dišputát, ale dejte si pozor na agresivní barvy, které by vás mohly spíše stresovat než uklidňovat. Řeč je především o syté červené.

Obývací pokoj bychom měli vymalovat takovými barvami, které jsou harmonické, navozují pocit klidu a bezpečí. Módní záležitostí je stále fialová barva – do obýváku ovšem zvolte její světlejší odstíny (např. lila).

Chybu určitě neuděláte, pokud obývací pokoj vymalujete světle zelenou barvou, která působí svěže a má regenerační účinky na naši psychiku. Do obývacího pokoje se hodí i žlutá, která dodává energií a zlepšuje náladu. Vyhněte se ale oranžové barvě, ta zvyšuje chuť k jídlu, a proto není vhodná ani do kuchyně. Odborníci do obývacího pokoje doporučují také hnědou, která navozuje pohodovou atmosféru.

Vymalovat barevně celý obývací pokoj?

Jestliže jste si vybrali barvu, kterou obývací pokoj vymalujete, je tady ještě jedna otázka. Vymalovat celý obývací pokoj barevně nebo jen některé stěny? Pokud řešíte problém s proporcemi místnosti, může být barevná výmalba vhodným řešením. Dlouhou místnost zkrátíte, pokud příčnou stěnu natřete výraznou barvou. Pokud potřebujete vyřešit opačný problém, tedy místnost rozšířit, zvolte jemnou a nenásilnou barvu (nejlépe v chladnějších tónech).

Velmi pěkně vypadá, pokud v obývacím pokoji vymalujete barevně jen jednu nebo dvě stěny sytějším odstínem a zbytek necháte bílý. Určitě nedoporučujeme malovat barevně i strop, zvláště pak v bytech a domech s nízkým stropem – místnost pak bude vypadat ještě nižší.