Pokud vlastníte rodinný dům a chcete si jeho okolí zkrášlit, nebo využít k pěstování rostlin, jistě přemýšlíte o tom, že si založíte zahradu. Není ovšem zahrada jako zahrada. Ještě než se pustíte do práce, je nutné si vše dobře promyslet. Poradíme vám, na co vše byste se před samotným dílem měli zaměřit, představíme si různé typy zahrad a podíváme se i na možnosti pěstování zajímavých rostlin.

Začínáme – aneb volíme typ zahrady

Zahrádka

Zahrádka

Pokud chcete, aby u vašeho domu vznikla zahrada vašich snů, musíte přemýšlet. V první řadě se musíte rozhodnout, jaký typ zahrady chcete. Existují totiž zahrady okrasné, zahrady účelové či jejich kombinace. Od této volby se odvíjí vše. Důležité je také vědět, na kterou světovou stranu je váš pozemek orientován. To ovlivní zejména volbu rostlin. Vědět byte také měli, jestli budete chtít mít na zahradě bazén, kde bude stát zahradní posezení atd.

Co je nutné udělat?

Jako první musíte udělat přípravu půdy. To platí ve všech případech. Důležité je především hnojivo, aby půda měla dostatek živin. V dalším kroku si dobře rozmyslete, kde jaké rostliny budou. Pokud si nebudete s volbou rostlin vědět rady, zeptejte se v zahradnictví. Co se týče květin, tak velmi vhodnou květinou je hyacint. Pěstování hyacintu je totiž nenáročné. Stačí pravidelná zálivka a slunné místo. Podobně vhodné jsou i růže. Do kategorie velmi odolných a nenáročných květin se řadí také dracena. Ani dracena pěstování není žádná věda. Květina potřebuje spíše slunné místo a náročná není ani na zálivku.

Co nesmí chybět?

Zajímavým prvkem každé zahrady se může stát bylinková zahrádka. Její kouzlo je v tom, že si můžete sami doma vypěstovat lahodné bylinky, které využijete při vaření. Řada bylinek i skvěle voní a plodí krásné květy, takže mohou vaši zahradu ozdobit. Bylinkou, která by rozhodně neměla chybět, je rozmarýn. Nebojte se, i pěstování rozmarýnu hravě zvládnete.