Nechcete už tento rok platit vysoký účet za vytápění? Rozhodli jste se zateplovat? Drahé teplo neuniká jen okny nebo fasádou, ale také podkrovím. Jak zateplit podkroví?

Jestliže jste vlastníky staršího domu s podkrovím, buďte si jisti, že jím každý rok proletí teplo za pár tisíc. Nezateplené podkroví je prostě velký žrout energie. Proto se vyplatí do zateplení podkroví investovat.

Jak zateplit podkroví: Možnosti

Při zateplování podkroví nejde jen o výběr materiálu, ale také o typ zateplení. Zateplit podkroví můžete dvěma způsoby: mezi krokvemi (izolace zevnitř) a nad krokvemi (izolace zvenku).

Zateplení podkroví mezi krokvemi je méně náročné, protože se nezasahuje do střechy. To samozřejmě snižuje i náklady na zateplení. Nevýhodou ovšem je, že se přes krokve stále bude ztrácet teplo a že se nám také zmenší užitný prostor v podkroví. V případě zateplení podkroví nad krokvemi se izoluje celá střecha, což je náročnější, ale efektivnější.

Jak zateplit podkroví: Materiál

Nejen metoda zateplování podkroví ovlivňuje efektivitu celého opatření. Důležitá je také volba materiálu, která ovšem úzce souvisí s metodou zateplení podkroví.

Pokud se rozhodneme zateplit podkroví mezi krokvemi, je vhodné sáhnout po skelné nebo minerální vatě, která patří k nejčastěji používaným izolačním materiálům.

V případě zateplení podkroví nad krokvemi se většinou setkáme s izolací v podobě polystyrenových desek. Je ale možné také použít minerální vatu.

Zateplení podkroví: Vyplatí se?

Obecně lze říci, že se každé zateplení vyplatí. Jeho efektivitu a rychlost návratnosti investice však ovlivňuje řada faktorů – ať už jde o zvolený způsob zateplení, materiál, jeho tloušťku nebo kvalitu provedení.

Jestliže nejste zrovna domácí kutil, zanechte zateplení podkroví odborníkům, kteří vědí jak na to a poradí vám, jaký materiál i postup je pro vás ten nejlepší.