Není domov bez pořádného stolu a židle. Vybíráte nový jídelní stůl a potýká se s nedostatkem prostoru. Zkuste rozkládací jídelní stůl. Podívejte se jak ho vybrat a jaké parametry by měl splňovat.

Výběru jídelního stolu věnujte dostatečnou pozornost. Na jeho kvalitě záleží úroveň vašeho stolování, spokojenost rodiny i přátel, které budete doma hostit. Praktické (a stále více oblíbené) jsou rozkládací jídelní stoly. Nikdy totiž nevíte, kdy budete ke stolu potřebovat usadit více osob – například při rodinných oslavách.

Jídelní rozkládací stůl: hranatý nebo kulatý

Zda dáte přednost hranatému nebo kulatému rozkládacímu jídelnímu stolu záleží především na vašem vkusu a zařízení zbytku interiéru. Kulaté rozkládací jídelní stoly působí elegantně a hodí se do moderních interiérů. Hranaté rozkládací jídelní stoly jsou zase klasikou a určitě bychom je měli zvolit do tradičně zařízených interiérů.

Parametry rozkládacího jídelního stolu

Než se vydáte do obchodu vybírat rozkládací jídelní stůl, změřte si prostory, kde budete užívat nejen složený, ale také rozložený stůl. Vyhnete se pak tomu, že sice doma budete mít velký rozkládací stůl, který se ovšem v rozložené verzi nikam nevejde.

Promyslete také počet osob, který bude u jídelního rozkládacího stolu sedět. Obecně platí, že každý strávník by měl mít pro sebe prostor o délce 60 cm. Se šířkou jídelního stolu to nijak nepřehánějte. Každý by měl pohodlně dosáhnout do středu stolu, aby si podal ubrousek nebo slánku.

Jestliže zvolíte hranatý rozkládací jídelní stůl a v jeho složené podobě ho budete používat pouze dva, jeho rozměry by měly být cca 80 x 80 cm. Obdélníkový stůl pro dvě osoby by pak měl mít rozměry 50 x 160 cm.

Jídelní rozkládací stoly jsou dražší

Jídelní rozkládací stoly jsou náročnější na výrobu, a proto si za ně musíme připlatit. Zpravidla jsou přibližně o 20 % dražší než klasické jídelní stoly. Rozmyslete si proto, zda se vám investice do jídelního rozkládacího stolu vyplatí. Pokud ho budete v rozložené podobě používat jednou za pět let, asi je se příliš nevyplatí kupovat drahý jídelní rozkládací stůl.