Lednička s mrazákem je nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Kde jinde bychom také skladovali a uchovávali potraviny? Lednička ovšem také patří k nejnáročnějším domácím spotřebičům. Provoz ledničky s mrazákem nás stojí stovky až tisíce korun ročně. Jak snížit spotřebu lednice? Vyplatí se úsporná lednička s mrazákem?

Úsporná lednička s mrazákem

Lednička s mrazákem je významným konzumentem elektřiny v každé domácnosti. Jenže se bez ní prostě neobejdeme. Pokud doma máte starší ledničku s mrazákem, buďte si jisti, že se to negativně projevuje na vaší faktuře za elektřinu. Přitom stačí málo – vyměnit ji za úspornou verzi. To v případě ledničky s mrazákem znamená spotřebič v energetické třídě A+ nebo A++.

Jistě, na počátku budete muset do úsporné ledničky s mrazákem investovat, ale peníze se vám brzy vrátí, protože ušetříte za elektřinu. Jsou to jednoduché počty. Starší lednička s mrazákem vás ročně stojí až několik tisíc korun. Provoz úsporné ledničky s mrazákem vás naopak vyjde na několik stokorun. Výměnou neúsporné lednice s mrazákem za úspornější verzi tak za rok ušetříte až několik tisíc korun.

Jak snížit spotřebu ledničky s mrazákem

  • Pokud jste se svojí ledničkou s mrazákem spokojeni a nechcete ji měnit za úspornější spotřebič, zkuste alespoň několik jednoduchých tipů, které zaručeně sníží spotřebu lednice.
  • Ledničku s mrazákem umístěte na chladnější místo v bytě nebo domě. Určitě nepatří vedle sporáku nebo radiátoru, které ji nutí více chladit.
  • Ledničku pravidelně odmrazujte a mrazák zbavujte nánosu ledu, i tak ušetříte energii.
  • Než otevřete dveře ledničky nebo mrazáku, rozmyslete si, pro co vlastně jdete. Zbytečně dlouho otevřené dveře ledničky také zvýší její spotřebu.
  • Buďte pořádní a v ledničce i v mrazáku udržujte pořádek. Snáze tak potraviny najdete a v ledničce bude vzduch lépe cirkulovat, což také přispěje ke snížení spotřeby ledničky.