Jaro ťuká na dveře. Ideální čas naplánovat malování pokojů a změnit tak vzhled interiéru. Nevíte, jakou barvu zvolit? Přinášíme inspirace, jak na to!

Je dokázáno, že barvy ovlivňují naší psychiku. Proto bychom si před malováním pokojů měli zjistit, jak na nás bude konkrétní barva působit. Některé barvy využijeme ve více místnostech, jiné se hodí jen do určitých pokojů. Pokud si nevíte rady, inspirujte se v našem barevném průvodci

Inspirace: Malování pokojů v obytné zóně

V obývacím pokoji nebo v kuchyni trávíme relativně dost času. Do těchto pokojů se hodí optimistické barvy, jako je žlutá nebo oranžová. Ovšem na oranžovou barvu pozor, zvyšuje chuť k jídlu, proto se moc nehodí do jídelny.

Odborníci doporučují vymalovat obývací pokoj také zelenou, která nás dobije energií, nebo hnědá, jež navozuje pohodovou atmosféru. Ovšem pozor na příliš tmavé odstíny, které mohou působit příliš těžkým dojmem. Elegantněji působí světlejší odstíny.

Inspirace: Malování ložnice a dětského pokoje

Ložnice je pokoj, kam si chodíme odpočinout. Neměli bychom ji proto malovat agresivními barvami. Ideální je vymalovat ložnici světlejšími barvami – skvělá je například béžová nebo okrová. Pokud toužíte po barevnější ložnici, zkuste například žlutou nebo světle zelenou barvu. Oblíbená je také modrá barva, které ale působí chladnějším dojmem. Červená barva je sice smyslná, ale také agresivní.

U dětského pokoje se nebojte zapojit při malování fantazii. Není jen červená nebo růžová (pro děvčata) a modrá (pro chlapce). Dětský pokoj plní více funkcí – dítě tam nejen spí, ale i si hraje a učí se. Nebojte se pokoj barevně rozdělit. Pokud doma máte školáka, který se v pokoji učí, vymalujte mu studentský koutek nažluto – žlutá barva podporuje koncentraci a pomáhá při učení.

Netradiční inspirace malování pokojů

Nebojte se při malování pokojů experimentovat. Zkuste například výrazněji vymalovat jen jednu stěnu v pokoji. Nebo vymalujte bíle a na stěnu si nakreslete barevné motivy – proužky, květiny, kruhy. Zajímavé jsou i různé samolepící tapety na stěny.