Ochranné pomůcky jsou většinou spojovány spíše s profesionálními řemeslníky. Málokoho napadne, že stejně tak, jak je potřebují tato povolání, potřebují je i domácí kutilové. V otázce používání ochranných pomůcek je mezi řemeslníky a kutily v podstatě jeden jediný rozdíl. Řemeslníci a ostatní profesionálové mají jejich používání většinou dané zákonem, kdežto kutilové si svoje pravidla musí vytvářet sami. A proto je potřeba si uvědomit, že následky nepoužívání ochranných pomůcek mohou být fatální.  Ochranné pomůcky pomáhají předcházet úrazům, a proto je dobré, používat je při jakékoli pracovní činnosti, ať už v zaměstnání nebo doma.

Ochranné pomůcky napříč trhem

Na trhu jsou ochranné pomůcky nabízeny v pestré škále. Mezi ty nejzákladnější patří ochranné oděvy a obuv. Ty pak doplňuje celá škála dalších pomůcek, jako jsou ochranné brýle, rukavice, přilby, sluchadla či ušní špunty, respirátory, ochrana proti pádu z výšky, atd.

Kvalitní pracovní oděv je základním kamenem

Základním kamenem ochrany při pracovních úkonech, ať už pro řemeslníky či domácí kutily, je pracovní oděv. Takový kvalitní pracovní oděv totiž neplní pouze funkci ochrannou, ale také hygienickou. Díky němu můžete předejít nejrůznějším zraněním a navíc se můžete chránit před špínou a nečistotami. Ochrání vás také před okolními vlivy, jako je například vítr, déšť, mráz apod.

Při výběru oděvu je však třeba dbát na pravidlo, že každé povolání vyžaduje speciální oděv.  Pestré paletě povolání tedy odpovídá ještě pestřejší paleta pracovních oděvů. Ty se od sebe liší částí oblečení (pracovní kalhoty, pracovní kombinézy, pracovní montérky, pracovní pláště, pracovní vesty, pracovní bundy a pracovní trička, pracovní zástěry, pracovní čepice, atd.) nebo provedením (reflexní, větruodolné, nepromokavé, neprořezné, jednorázové, zateplené, nehořlavé, antistatické, atd.).

Pracovní oděv

Ochrana pro ruce, které nás živí

Většině lidem vydělávají na obživu ruce. Málokdo tedy chce, aby se jeho horním končetinám něco stalo. Přitom riziko poranění rukou je vskutku vysoké, a tak existují ochranné rukavice, které slouží nejen mnoha řemeslům a povoláním, ale také domácím kutilům. Naštěstí nabídka rukavic je stejně tak pestrá jako nabídka ochranných oděvů.

Vybírat můžete mezi plátěnými rukavicemi pro zahrádkáře, gumovými rukavicemi či antivibračními rukavicemi pro práci s motorovou pilou, sbíječkou či vrtačkou. Nabídka je však daleko pestřejší. Jen pro představu, existují rukavice kožené, povrstvené, textilní, kovové, bezešvé, celokožené, máčené PVC/NITRIL či chemické rukavice, Kevlar rukavice, kombinované, jednorázové, zimní, neprořezné nebo tepelně odolné rukavice, atd.

Výběr obuvi je velmi náročný

Dalším pomocníkem v ochraně vašeho zdraví je pracovní obuv, jejíž výběr nebývá zrovna nejjednodušší. Musí být pohodlná, neboť u většiny řemesel jsou nohy přetěžovány, a hlavně musí být i bezpečná.

Aby obuv vyhovovala všem požadavkům, musí být její nabídka široká. Vybírat tedy můžete z těchto variant: pracovní obuv kotníková/vysoká, polobotky, gumové holínky, pracovní sandály, galoše, pantofle a další. Nabídka je pak rozdělena i podle vlastností obuvi: obuv s ochranou tužinkou ve špičce, obuv s protiskluzovou podrážkou, s podrážkou odolnou olejům či kyselinám, obuv s antistatickou podrážkou, obuv s voděodolným svrškem, obuv s reflexními prvky, obuv s podešví odolnou proti propíchnutí nebo například zateplenou pracovní obuv. Vždy si teda dobře promyslete, na jaké úkony a v jakém prostředí budete obuv používat.

Pracovní obuv

Oči jsou důležitým orgánem

Ruce jsou pro zranění sice nejrizikovější partií lidského těla, na druhou stranu oči jsou jeho nejzranitelnější partií. Z tohoto důvodu je třeba je bránit při většině pracovních úkonů, a ne jen u těch v zaměstnání, ale i doma. Například u práce s pilou či svářečkou, u sekání trávy, u stříhání keřů či stromů apod. Pro ochranu obličeje a zejména zraku můžete použít ochranné brýle, masky, štíty a kukly (pro svářeče). Ochrana obličeje a zraku pak musí splňovat stejné podmínky jako ochrana nohou. To znamená, že musí dobře sedět, musí být pohodlná a hlavně musí podléhat bezpečnostním normám.

Ochrana zraku

Chraňte svůj sluch!

Většina lidí ví, že při práci je třeba chránit zrak. Menší procento lidí však ví, že stejně tak jako je potřeba chránit zrak, je potřeba chránit i sluch. Ten bychom měli chránit hlavně při práci s motorovou pilou či podobnými nástroji, neboť ty by mohly sluch nevratně poškodit. Vhodnou ochranou mohou být ušní špunty, vatičky nebo sluchadla (mušlové chrániče).

Ochrana sluchu

V neposlední řadě chraňte i svůj čich

Když už jsme u vyjmenovávání smyslů, které je třeba chránit, pak bychom neměli zapomenout na čich. K jeho ochraně vám poslouží obličejové masky (respirátory, tryskací kukly či polomasky). Pro ochranu dýchacího ústrojí se používají i filtrační jednotky bojující proti mechanickým nečistotám. Ochranné pomůcky dechu se řídí podle závazných norem, jež jsou závislé na účelu použití a přítomnosti specifického filtru. Domácí kutilové je mohou využít například při pálení listí, lepení, lakování apod.

Obličejové masky

Přilba ochrání vaši hlavu

Jedem ze základních prvků ochrany hlavy však nepředstavují brýle či sluchadla, ale ochranné přilby. Tyto ochranné pomůcky hlavy se řídí normou EN 397 platnou pro ochranné průmyslové přilby a normou EN 812 pro lehké průmyslové přilby.

Přilbu bychom si měli vybírat podle velikosti a tvaru, tak aby nám dobře seděla a aby nám nepřekážela při práci. Před tím, než si půjdete přilbu vybrat, si proto změřte obvod hlavy (těsně nad ušima a obočím) a následně se zaměřte na výběr přilby dle změřeného obvodu a možnosti nastavitelných stahovacích pásků. Ochranou přilbu využijete například na stavbě, při kácení stromů, či při práci ve výškách.

Ochrana hlavy

Ochrana pro práci ve výškách

Jakákoli z výše uvedených, velmi specifických ochran by vám byla k ničemu, pokud pracujete ve výškách a hrozí vám pád z několika metrů nad zemí. Pokud pracujete v takovýchto podmínkách, nebude vám k práci stačit pouhá ochranná přilba, ale bude se vám hodit bezpečnostní jištění a odpovídající bezpečnostní postroj, které vás v případě pádu zachytí.