Kuchyně je důležitou místností každé domácnosti, kde připravujeme zde chutné pokrmy pro naše blízké. Aby se nám dobře vařilo, potřebujeme dobře vidět. Kvalitní osvětlení kuchyňské linky oceníme nejen v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. Jak osvětlení kuchyňské linky vybrat?

Osvětlení kuchyňské linky je důležité – to potvrdí každý, kdo zkoušel večer vařit a nemohl si při krájení ingrediencí na vše pořádně posvítit. Lustr nebo zářivka uprostřed kuchyně je naprosto nedostačující, protože když se otočíte ke kuchyňské lince, je jasné, že si budete stínit. A pak nemůžete v podstatě ani umýt nádobí.

Vestavěné osvětlení kuchyňské linky

Vestavěné kuchyňské osvětlení je velmi důležité v každé kuchyni – osvětluje totiž pracovní plochu, kde připravujete jídlo nebo myjete nádobí. Vestavěné kuchyňské osvětlení by mělo vydávat dostatečné světlo a také pokrývat celou pracovní plochu kuchyňské linky.

K osvětlení plochy kuchyňské linky se zpravidla používají zářivky, které lze instalovat zespodu kuchyňských skříněk. Dobrou zprávou je, že nejde o nijak závratnou investici – tyto zářivky jsou poměrně levné.

Pokud máte velkou kuchyňskou linku, ale nevyužíváte celou její plochu k pracovním účelům, přesto ji však chcete osvětlit, využijte jednoduchá bodová světla.

Instalace osvětlení kuchyňské linky

Ani instalace kuchyňských zářivek jako osvětlení kuchyňské linky není náročná – na trhu jsou zářivky, které lze pouze přilepit. To je sice na první pohled výhodné, ale v kuchyni se hromadí páry a kondenzuje voda, proto lze očekávat, že moc dlouho přilepené nevydrží.

Vyplatí se proto osvětlení kuchyňské linky přivrtat – sice si do skříňky uděláte díru, ale budete si jisti, že vám osvětlení nespadne při vaření na hlavu.

Kuchyňské osvětlení a úspory energie

Při výběru osvětlení kuchyňské linky dejte přednost úsporným zdrojům světla. Vhodné jsou především úsporné zářivky, které oproti klasickému osvětlení ušetří nemalou částku v rodinném rozpočtu.