Mnozí z nás, když slyší slovní spojení přestavba koupelny v paneláku, mají hrůzu z toho, kolik s sebou přinese tato realizace starostí a kolik zabere času. Musíte ale myslet především na to, jak vám přestavba koupelny pomůže. Koupelny ve starších panelácích mnohdy nevyhovují trendům moderního bydlení svým rozmístěním a velikostí. starým vybavením už vůbec ne. Samozřejmě, že přestavba koupelny znamená množství starostí a omezení, ale při správném naplánování a provedení výsledek stojí za to.

Nejdřív si vše rozmyslete

Ještě než začnete objednávat nové vybavení do koupelny nebo firmy, které rekonstrukci provedou nebo kontejner na odpad, raději se zamyslete. Nic nelze uspěchat. Nejprve si řádně promyslete, jak by měla vaše nová koupelna vypadat. Kde budou rozmístěny spotřebiče, kde skříňky, umyvadlo, sprchový kout a všechny ostatní druhy vybavení do koupelen. Znát rozmístění je důležité například pro elektroinstalace v koupelně, rozvody vody a odpadů, které musí být hotové, jako první část rekonstrukce koupelny i při rekonstrukci bytového jádra.

Nevíte si rady, inspiraci vždy najdete

Jestli plánujete rekonstrukci a přestavbu koupelny poprvé, možná si nejste jistí, jak vše zařídit, aby konečný výsledek byl dokonalý. V takovém případě máte na výběr 2 možnosti. Tou první je objednání architekta, který vám vytvoří profesionální návrh. Musíte ovšem počítat s tím, že návrh může stát i několik tisíc. Druhou možností je hledat pro panelákové koupelny inspirace přímo na internetu. Právě zde najdete velké množství realizací koupelen v panelácích a můžete si vybrat, která by nejvíce splňovala vaše představy.

Myslete i na odvod vlhkosti

Při plánování rekonstrukce nesmíte zapomínat ani na to, že v koupelně vzniká nadměrné množství vlhkosti. Právě vlhkost je velkým nepřítelem celé domácnosti. Veškeré materiály na přestavbu koupelen musí být vlhkosti odolávat. Vhodné je do koupelen také instalovat ventilátor, který by vlhkost odváděl například do stoupaček (pokud nejsou v místnosti okna). Pokud nebude vlhkost z koupelny odvedena, může se dostávat i do ostatních místností v bytě.