Jaro je tady. Spousta z vás se jistě celou zimu těšila na to, jak s prvním jarním sluníčkem poprvé posedí na své zahradě.

Ale ono to není jen tak. Na příchod jara je potřeba se důkladně připravit. Vezměte si takový zahradní nábytek. Kdekdo si myslí, že se jen vytáhne z kůlny a je hotovo. Ale není to pravda. Většina věcí, strojů a nářadí, které se používají na zahradě bývá vystaveno nepříznivým vlivům počasí. Proto je potřeba se na jarní a letní sezonu důkladně připravit.

Tak například dřevěný zahradní nábytek. Ten je potřeba důkladně ošetřit nátěrem nějakým kvalitním prostředkem, uveďme například Xyladecor, který se postará o zvýšení odolnosti dřeva  a  ochrání jej před kritickými faktory, jako jsou UV paprsky a vlhkost. Při výběru vhodného prostředku na údržbu dřeva je vždy nutné poradit se s odborníky, protože různé typy dřeva mají různé požadavky na údržbu a než bychom měli způsobit více škody než užitku, je lepší tuto problematiku konzultovat s někým, kdo nám dokáže poradit.

Kovový nábytek je potřeba důkladně umýt saponátem. V případě, že váš kovový zahradní nábytek má od výrobce kvalitní povrchový nátěr odolný proti UV záření i vůči vlhku, neměl by být poškozen. Přesto jej důkladně zkontrolujte a pokud uvidíte mechanické změny či poškození, proveďte opravu a údržbu, jako je odstranění případné rzi a nový nátěr.

Nejmenší nároky na předsezonní údržbu mívá tradičně nábytek plastový. Stačí jej omýt saponátem a máte hotovo. Je to jednoduché a praktické, nicméně plastový nábytek, alespoň dle mého názoru, nepřináší zahradě žádný jiný užitek. A kupříkladu oproti dřevěnému nábytku je jeho vliv na celkový vzhled zahrady nulový.

Pokud používáte látkové přehozy pro zahradní nábytek, vyperte je a ujistěte se, že jsou v pořádku.

Nepodceňujte údržbu vašeho zahradního nábytku. Vaše péče o nábytek se vám vrátí v podobě jeho dlouhodobé životnosti.