Pořízení gauče není jen tak. A nejde jen o to vybrat tu správnou velikost, barvu nebo tvar. Mezi prvními otázkami vás určitě napadne, zda si pořídit rozkládací gauč, nebo dát přednost tomu s úložným prostorem.

Stalo se to snad každému z nás. Nečekaná návštěva, která se zdrží přes noc. V takové situaci přišel vhod rozkládací gauč. Podobná situace nás může potkat několikrát za život a vyplatí se být připraven, tedy mít doma v obývacím pokoji rozkládací gauč, na němž se pohodlně vyspí dva lidé.

Jak vybrat rozkládací gauč

Výběr rozkládacích gaučů je dnes poměrně široký a neomezuje se pouze na klasický rozkládací gauč. Rozložit se dnes nechá také velký gauč, například ve tvaru L, který pak vytvoří pohodlnou plochu pro spaní.

Pokud je váš byt příliš malý, můžete místo rozkládacího gauče sáhnout po rozkládacím křesle, které je velice skladné a pohodlně se na něm prospí třeba váš kamarád.

Při výběru rozkládacího gauče zohledněte následující:

  • Bude gauč sloužit k příležitostnému spaní, nebo k poměrně častému spaní? (S ohledem na intenzitu pak dejte přednost kvalitnímu gauči). Čím více na gauči budete sedět, budou zde vznikat promáčkliny, které mohou při spaní být nepříjemné. Na kvalitním gauči přece jen nevzniknou tak často, jako na tom levném.
  • Potřebujete do vašeho bytu spíše menší rozkládací gauč, nebo upotřebíte větší?
  • Dobré je, pokud zvolíte takový gauč, který má oddělenou plochu pro spaní a sezení. Při spaní to bude pohodlnější.
  • Sedačku vybírejte i s ohledem na způsob jejího rozkládání. Praktický je způsob, kdy ji rozložíte zatažením na přední část. Některé sedačky v sobě mají zabudovanou zásuvku s matrací nebo jsou vybaveny sklápěcím systémem s matrací (polyuretanová, pružinová apod.) i s roštem. Tento typ vypadá velmi nenápadně a je pro spaní pohodlný.

Rozkládací sedačka bez úložného prostoru

Vzhledem k tomu, že většina rozkládacích sedaček má v sobě schovanou matraci na spaní nebo „rozkládací mechanismus“, nenabídnou nám již úložný prostor. Ten oceníte především v případě malého bytu. Je pak na vás zvážit veškerá pro a proti.

Důležité je, že rozkládací gauče se vyrábí v různých provedeních – levné rozkládací sedačky pořídíte za pár korun a hodí se třeba do studentského bytu. Dražší rozkládací gauče pak mohou být velmi elegantní a v podstatě na nich ani nepoznáte, že je můžete pár pohyby proměnit v lůžko.