Toužíte po interiéru, který bude vzdušný a prosvětlený? Líbí se vám nábytek z masivu? Máte rádi světlé barvy sem tam doplněné výraznějším dekorem? Pak si zařiďte interiér ve skandinávském stylu! O co jde a jak na to?

Skandinávský styl: Světlo během dlouhé zimy

Proč zrovna ve Skandinávii zařizují interiér v přírodních barvách, mají rádi bílou barvu a jen pár barevných doplňků? Odpověď je jednoduchá. Ve Švédsku nebo Finsku mají dlouhé zimy, během nichž se brzy stmívá, je nedostatek světla. Světlý interiér má obyvatelům Skandinávie pomoci přečkat tuto dobu v optimismu. Vzhledem k tomu, že i Českou republiku letos zasáhla opravdu krušná zima a meteorologové hovoří o malé době ledové, možná je interiér ve skandinávském stylu tím pravým řešením.

Jak vypadá interiér ve skandinávském stylu?

Jak jsme již zmínili v úvodu, interiér zařízený ve skandinávském stylu je prosvětlený a vzdušný. Převládají v něm světlé barvy, jako je bílá a béžová. Nábytek je vyrobený převážně z masivu, není nijak barevně lakován – jsou mu naopak ponechány přírodní odstíny.

To ovšem neznamená, že skandinávské interiéry jsou nudné. Najdeme v nich doplňky v sytých a výrazných barvách. Jde především o koberečky, závěsy nebo polštáře, které interiér příjemně zateplí. Barvy se ovšem vzájemně „netřískají“ většinou je zvolena jedna, dvě barvy. Tradičně je zastoupena zelená nebo modrá barva. Pokud ale preferujete teplejší barvy, nebojte se například červené nebo hnědé.

Nábytek ve skandinávském stylu

Nábytek ve skandinávském stylu můžeme popsat jako rustikální. Zpravidla je vyrobený za masivu a má přírodní barvy. Dřevěný rustikální nábytek působí hřejivým dojmem. Jeho výhodou je vysoká životnost.

Skandinávský styl je jednoduchý a elegantní. Proto i nábytek vybírejte v tomto duchu. Důraz by měl být kladen na minimalismus. Zapomeňte proto na nápadné zdobení nábytku nebo výrazné barvy.