Sílu barev není radno podceňovat. Vhodně zvolené tóny mohou místnost zvětšit, prodloužit či zútulnit. Ale má-li být výsledek perfektní, musíte vědět, po jakém tónu sáhnout. Možnosti a efekt jednotlivých barev jsme konzultovali s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX. Co nám prozradili?

Jak na optickou změnu prostoru?

Malíři a natěrači České Budějovice doporučují:

  • Chcete-li opticky zmenšit příliš velký pokoj, naneste barvu na všechny stěny kromě stropu.
  • V úzkém pokoji namalujte barevně pouze jednu užší stěnu a zvolte tmavou podlahu.
  • Na stěny v malém pokoji naneste světlou barvu a podlahu nechte tmavou.
  • Optického snížení stropu dosáhnete tak, že si pro strop i podlahu vyberete tmavší odstín, než jaký jste použili na okolní stěny.
  • Stěny nízkého pokoje opticky prodloužíte pomocí svislých pruhů.
  • Široký pokoj vypadá dobře, když strop a zadní stěna zůstanou světlé a boční stěny s podlahou tmavé.

Výmalba obyváku

Jaké tóny pro jednotlivé místnosti?

V kuchyni se můžete odvázat. Chybu neuděláte v případě výrazných barev, jako jsou svěží zelená, fialová či žlutá. Energické barvy povzbuzují chuť k jídlu a klidné tóny (např. modrá) ji naopak tlumí. Proto volte obezřetně!

Malíři České Budějovice zdůrazňují, že při malování obývacího pokoje je důležité respektovat barvu nábytku a velikost místnosti. Barvu volte podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. Do prosluněné místnosti nejsou vhodné žlutá ani oranžová. Chladnou místnost oteplí světle zelená, která si velmi dobře rozumí s tmavým nábytkem. Dobrou volbou může být také okrová nebo tmavě žlutá – oba tóny navozují dojem útulnosti.

S ložnicí je to snadné – nepatří do ní teplé barvy. Klasiku představuje bledě modrá, ale v posledních letech ji často nahrazuje svěží zelená.

Výmalba ložnice

Pozor při malování stěn ze sádrokartonu

Specialisté na sádrokartony České Budějovice podotýkají, že před malováním sádrokartonových ploch je nezbytná precizní příprava povrchu. Spočívá v důkladném zahlazení rýh a nanesením penetrace.